Osobní nástroje
  •  
Nacházíte se zde: Úvod

Vyhledávání v JIB+

Vítejte v portálu Jednotné informační brány

Základní shrnutí informací o JIB

 

Provoz JIB bude k 31.12.2018 ukončen. Její funkce nahradí portál Knihovny.cz.

 

Portál Jednotné informační brány (dále jen JIB) umožňuje uživatelům z jednoho místa jedním vyhledávacím rozhraním využívat různé české a zahraniční zdroje (katalogy knihoven, souborné katalogy, plnotextové databáze, atd). Portál zahrnuje všeobecné i oborové zdroje, vítáme jakékoliv návrhy na další vhodné zdroje k zapojení.

Přehled el. zdrojů prohledávaných v JIB

Využívat volně dostupné zdroje JIB může každý, bez ohledu na místo pobytu či současnou registraci v knihovně. Licencované zdroje může využívat jen ten, kdo je registrovaný v knihovně, která licencované zdroje zpřístupňuje/vlastní, a zároveň pracuje na počítačích z povolených IP adres.

Registrovaní uživatelé NK ČR, MZK, MSVK, SVK HK a UK mají v JIB k dispozici institucionální přihlášení. Díky institucionálnímu přihlášení mají uživatelé k dispozici služby JIB kdykoliv a odkudkoli na přihlášení účtem ze své domovské knihovny nebo univerzity. Registrovaní uživatelé jiných knihoven mohou s JIB pracovat v rámci přímého a vzdáleného přístupu, které knihovny svým uživatelům nabízí.

Kromě vyhledávání ve zdrojích nabízíme také tzv. přidané služby, které umožní uživateli získat více informací, příp. plný text konkrétního dokumentu (ověření dostupnosti dokumentu v konkrétní knihovně, na území ČR, objednání kopie dokumentů, získání informací o autorovi, …). Služba se aktivuje pomocí ikonek malé tlačítko přidaných služeb SFX  nebo velké tlačítko přidaných služeb SFX .

Přehled el. zdrojů zapojených do přidaných služeb SFX

Zdroje a služby portálu si lze upravit do vlastních nastavení. Systém vyžaduje registraci, která je zdarma. Využijte možnosti portálu v sekci „Můj prostor“.

Pro snadnější orientaci a využití JIB nabízíme návody, příručky a další materiály, jejichž seznam naleznete také na Info portálu v části Pro uživatele.

Prosíme, kontaktujte nás, rádi uvítáme Váš názor.

Příbuzné položky
Akce dokumentů