Osobní nástroje
  •  
Nacházíte se zde: Úvod Fórum Obecné otázky k projektu JIB

Obecné otázky k projektu JIB

V této složce nyní nejsou žádné položky.

Akce dokumentů

Názvy článků

Avatar Autor: Martina Sanetrníková , čas: Čtvrtek 17.06.2010 11:01
Zajímá mě, proč jsou názvy článků v angličtině i když se jedná o texty v českém jazyce. Zdá se mi to nepřehledné.

Re: Názvy článků

Avatar Autor: Martin Ledinský , čas: Čtvrtek 17.06.2010 11:08
Dobrý den paní Sanetrníková,
abychom mohli reagovat na Váš dotaz, prosíme Vás o více informací - v jakém zdroji konkrétně jste hledala, tedy v jakých záznamech jsou názvy článků v angličtině. Děkuji.

hledání knihy podle názvu

Avatar Autor: Martina Vlčková , čas: Pátek 26.10.2012 12:28
Dobrý den, nedařilo se mi najít knihu: Steiner,Rudolf - Duchovní věda-anthroposofie. Zadala jsem nejprve jen autora - nic, pak autora+ duchovní - nic. Až po zadání ISBN se záznam objevil a taky je zajímavé,že když jsem pak ještě zkusila zadat Steiner+ anthroposofie, tak to knihu vyhledalo. není někde chybka?
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Vlčková

hledání knihy podle názvu

Avatar Autor: Martin Ledinský , čas: Pátek 26.10.2012 12:38
Dobrý den paní Vlčková,

bohužel nevím, v jakém konkrétním zdroji jste vyhledávala. Já jsem nyní zkusil jako Vy vyhledat záznam podle ISBN a knihu jsem našel. Následně jsem hledal takto:

1) Jednoduché hledání - Steiner Rudolf - cca 600 záznamů - je třeba se přepnout do Pokročilého hledání a zadat jméno autora do pole autor
2) Pokročilé hledání - autor: Steiner Rudolf - 506 záznamů - je třeba zpřesnit dotaz zadáním slov z názvu
3) Pokročilé hledání - autor: Steiner Rudolf název: duchovní věda - 11 nalezených záznamů včetně Vaší knihy
2) Jednoduché hledání - duchovní věda antroposofie - 22 záznamů, Vaše kniha nalezená na 22. pozici

A tak dále... Chybu jsem tedy neobjevil. Je ale třeba hledat jinak než např. v Google. JIB nepodporuje hledání s + v dotazu - pokud chcete použít spojku AND (stejné jako + v Google), je třeba hledat v Pokročilém hledání a zkombinovat více polí (např autor a název). Jméno autora pak nezadávejte včetně interpunkce, ale jen např. Steiner Rudolf.

S pozdravem

Martin Ledínský

hledání knihy podle názvu

Avatar Autor: Martina Vlčková , čas: Pondělí 29.10.2012 15:44
Vážený pane Ledínský,
děkuji za odezvu, otázka však zůstává. Hledala jsem v JIB (knihy v ČR) - pokročilé hledání: autor Steiner, název duchovní = požadovaná kniha se neobjevila. Když ale dáte v pokročilém hledání: autor Steiner + název antrhoposofie (toto je v podstatě podnázev), požadovaná kniha se ukáže. Dle mého názoru by se titul měl objevit i v tom prvním dotazu. Proč nestačí zadat jen slovo duchovní, proč musíte zadat duchovní věda? Knihu už jsem si jinak objednala k vypůjčení, nyní se mi jedná v podstatě jen o pochopení toho, jak systém pracuje.
Děkuji a zdravím,
M.Vlčková

Duchovní věda

Avatar Autor: Martin Ledinský , čas: Pondělí 29.10.2012 15:58
Dobrý den paní Vlčková,

doporučuji vždy zadávat co nejvíce podrobností o knize - tedy nejlépe kombinaci úplného názvu a jména autora. Výsledkem bude menší množina záznamů a snadněji se dopátráte hledané knihy. Samozřejmě nejvhodnější je vyhledávat podle identifikátoru ISBN, pokud ho kniha má a Vy ho znáte.

V našem případě byl problém v tom, že kombinací autora Steiner a slova z názvu duchovní bylo vyhledáno značné množství záznamů - cca 150. Přitom paralelní vyhledávač MetaLib, který pohání JIB, prohledává vzdálené databáze (neprohledává vlastní databázi knih) a v první dávce záznamů si stahuje vždy maximálně 30 záznamů (bez ohledu na počet nalezených). Pokud bychom náš dotaz zadali v JIB přímo do Souborného katalogu ČR, bylo by nalezeno 96 záznamů, ale staženo jen prvních 30. To je z důvodu, že jinak by systém musel stáhnout a zobrazit na obecné dotazy třeba deset tisíc záznamů a to bohužel v krátkém čase zatím není možné. Kniha Duchovní věda tedy byla nalezena, ale záznam byste mohla zobrazit až po vyžádání dalších dávek záznamů. Kniha by se Vám zobrazila až na 94. pozici z 96... Viz tento odkaz s obrázkem: https://dl.dropbox.com/u/15417745/steiner_94.png

Některé knihy nechtějí být vždy nalezeny a schovávají se až na skryté pozice. Nebo se tyto knihy chtějí představit administrátorům vyhledávacích systémů, kteří by se o nich jinak nedozvěděli :-).

S pozdravem

Martin Ledínský

Duchovní věda

Avatar Autor: Martina Vlčková , čas: Středa 31.10.2012 12:05
Milý pane Ledínský,

moc děkuji za velmi obsáhlé a erudované vysvětlení s vtipnou poznámečkou na konci :-)
Mějte se hezky a přeji vše dobré.

Martina Vlčková
Lékařská knihovna KZ,a.s. v Ústí nad Labem

Vyhledavač nefunguje

Avatar Autor: Ivan Štampach , čas: Pondělí 29.08.2016 10:49
Není možné otevřít vyhledavač.

Vyhledavač nefunguje

Avatar Autor: Karolína Košťálová , čas: Pondělí 02.01.2017 22:04
Vážený pane Štampachu,

Vyhledávač JIB (http://info.jib.cz/vyhledavac) je v současné době funkční a podle našich informací nedošlo ani v nedávné době k výpadku. Mohli bychom Vás požádat, zda byste mohl ještě jednou vyzkoušet, zda je vše v pořádku i z Vašeho počítače? Můžete také použít přímý přístup k Jednotné informační bráně na adrese http://www.jib.cz.

S pozdravem
Karolína Košťálová, JIB support