Osobní nástroje
  •  
Nacházíte se zde: Úvod Pro uživatele Nápovědy JIB+

JIB+

aneb alternativní rozhraní Jednotné informační brány

Od prosince 2012 můžete Jednotnou informační bránu využívat ve dvou rozhraních. Vedle stávajícího rozhraní JIB jsme pro vás jako novinku připravili alternativní rozhraní nazvané JIB+.  Vyzkoušejte vyhledávání v moderním a uživatelsky přívětivém prostředí, které využívá Metalib+, jehož hlavní předností  je jednoduché, přehledné a snadno ovladatelné rozhraní. Vyzkoušejte http://plus.jib.cz.

Proč využívat JIB+?

JIB+ vám umožní v příjemném prostředí efektivně pracovat především s indexem Primo Central, jehož zapojení do Jednotné informační brány bylo významnou novinkou loňského roku. Tento index obsahuje informace z řady zahraničních licencovaných i volně dostupných databází, digitálních knihoven, repozitářů a mnoha dalších zdrojů.  Část těchto záznamů je dostupná také v plném textu.

Index se tak prostřednictvím JIB+ stává neocenitelným zdrojem aktuálních a hodnotných informací pro studenty, vědce, informační pracovníky i širokou veřejnost.

Jaké jsou rozdíly mezi rozhraním JIB  a JIB+?

Ačkoli v obou rozhraních naleznete stejné zdroje (tj. katalogy českých a zahraničních knihoven, vybrané české báze, zahraniční licencované databáze a index Primo Central), rozhraní JIB+ je přímo určeno pro využívání indexu Primo Central. V JIB+ naleznete index Primo Central v jednoduchém i pokročilém hledání vždy jako první nabízený zdroj.  Výsledky vyhledávání v Primo Central se zobrazují v JIB+ bezprostředně a vždy jsou dostupné všechny vyhledané záznamy. Záznamy nalezené v  dalších zdrojích (např.  v katalozích) se v JIB+ oproti informacím vyhledaným v Primo Central  zobrazují vždy s menším  zpožděním.

JIB+ není pouze index Primo Central aneb co nabízí dalšího?

Nové rozhraní JIB+ je určeno především pro příjemnou práci s indexem Primo Central, jeho prostřednictvím však můžete prohledávat i ostatní zdroje, které využíváte v JIB. Jak tyto zdroje v JIB+ naleznete?

·  Sestavte si pro aktuální vyhledávání vlastní seznam zdrojů díky službě „Najít databáze“.

·  Využijte předvybrané skupiny zdrojů, které již znáte v JIB. V jednoduchém i pokročilém hledávání je najdete vždy v rozbalovacím menu.

JIB+ nabízí svým uživatelům oproti rozhraní JIB nové služby, díky kterým se vyhledávání stane pohodlnějším

·  JIB+ na základě vámi určených preferencí určí pořadí výsledků tak, aby co nejvíce vyhovovaly vašim potřebám. Nejrelevantnější záznamy se tak objeví na předních místech.

·  Potřebujete mít informace vždy po ruce? JIB+ můžete využívat i ve vašem mobilním telefonu díky speciálnímu mobilnímu rozhraní.

A co dále?

·  Vyzkoušejte službu Hot Articles, jejíž pomocí snadno naleznete články, které obsahově souvisí s vámi již nalezeným článkem. Rychle a pohodlně tak objevíte nové články dle vašeho zájmu.

·  Máte již v klasickém rozhraní JIB založený účet? Pokud ano, můžete své přihlašovací údaje využít i v JIB+. Nemusíte si tedy zakládat nový účet.

·  Pokud jste čtenářem NK ČR nebo studentem UK, můžete se i v rozhraní JIB+ přihlásit prostřednictvím účtu Shibboleth.

 

Zaujalo vás nové alternativní rozhraní JIB+? Nebo zůstanete věrni klasické JIB? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti, které nám pomohou v rozvoji služeb JIB a JIB+.

 

Akce dokumentů