Osobní nástroje
  •  
Nacházíte se zde: Úvod Novinky 10. výročí Jednotné informační brány (JIB)

10. výročí Jednotné informační brány (JIB)

4. února 2012 oslavila Jednotná informační brána své první kulatiny

10. výročí Jednotné informační brány (JIB)

Archivní e-mail o spuštění provozu JIB dne 4.2.2002

Vážení uživatelé,

od zahájení provozu Jednotné informační brány uplynulo 4. února 2012 již deset let. Před deseti lety patřily Národní knihovna ČR a Univerzita Karlova k prvním institucím na světě, které nasadily softwarové komponenty MetaLib a SFX tvořící dodnes páteř služeb JIB využívaných většinou českých knihoven. 

Během uplynulých deseti let prošla JIB vývojem v souvislosti s implementací mnoha nových verzí, rozvojem nabídky dostupných prohledatelných zdrojů a vznikem řady navazujících oborových bran. Výsledky experimentů posledních let s centrálním indexem a přímým přihlašováním uživatelů s využitím Shibboleth budou cenným základem pro přípravu centrálního front-endu připravovaného v rámci nové koncepce rozvoje českých knihoven. Od roku 2011 zastřešila JIB různé zdroje záznamů pro projekt ANL+ a zároveň umožnila jejich propojení s plnými texty, od roku 2012 poskytne pro projekt ANL+ též možnost stahování záznamů a obohacování metadat.

Vývoj Jednotné informační brány v průběhu uplynulých deseti let  si můžete prohlédnout v této fotogalerii.

Důležité milníky najdete zde.

 

Dovolujeme si vám rovněž připomenout nové číslo Informačního zpravodaje, které přináší malou rekapitulaci uplynulých deseti let a kde se dozvíte o aktuálních novinkách JIB.

 

Jsme rádi,  že se během uplynulých deseti let stala JIB nepostradatelným pomocníkem pro vaši každodenní práci. Jako drobný bonus jsme pro vás připravili zajímavou novinku týkající se mobilních aplikací pro elektronickou knihovnu ebrary.

 

Děkujeme vám všem za vaši přízeň a věříme, že nám ji zachováte i v následujících letech!

 

Za celý řešitelský tým JIB

PhDr. Bohdana Stoklasová

Akce dokumentů