Osobní nástroje
  •  
Nacházíte se zde: Úvod Novinky Institucionální repozitáře v JIB a JIB+

Institucionální repozitáře v JIB a JIB+

Víte, že index Primo Central Free Vám nabízí velké množství zajímavých zdrojů?

Během Vaší práce s JIB a JIB+ jste se již určitě setkali s indexem Primo Central Free, který nabízí informace z řady volných i licencovaných databází. Pro vyhledávání je obsah Primo Central Free volně přístupný, plný text je možné zobrazit v případě, že originální databáze tento plný text nabízí zdarma nebo knihovna, z níž do JIB přistupujete, plný text předplácí. 

V indexu Primo Central Free naleznete velké množství zdrojů z různých vědních a společenských oblastí. Mezi velmi zajímavé zdroje patří institucionální repozitáře. Institucionální repozitář je jednou částí z široké oblasti digitálních knihoven. Hlavní charakteristikou je zaměření - repozitáře jsou spravovány a budovány konkrétními institucemi a z toho vyplývá jejich oborové zaměření, druh dokumentů i okruh uživatelů. V institucionálních repozitářích můžete nalézt např. věděcké práce zaměstnanců, vysokoškolské práce studentů nebo výukové materiály. 

V současné době je v indexu Primo Central Free zahrnuto celkem 38 institucionálních repozitářů a jejich počet s každou měsíční aktualizací roste. Vedle repozitářů Harvardovy univerzity (Digital Access to Scholarship at Harvard),  Kalifornské univerzity (University of California, California Digital Library) či Univerzity v Sydney (Sydney eScholarship Repository) zde můžete nalézt také české zástupce, a to:

Digitální knihovna Univerzity Pardubice

Databáze kvalifikačních prací Vysoké školy ekonomické Praha

Pokud Vás zaujala nabídka institucionálních repozitářů, věříme, že pro Vás budou zajímavé také další zdroje zapojené do indexu Primo Central Free, o kterých Vás budeme brzy opět informovat. Vyzkoušejte alternativní rozhraní JIB+ , které je pro práci s indexem Primo Central přímo určeno.

Akce dokumentů