Osobní nástroje
  •  
Nacházíte se zde: Úvod Novinky Nový způsob přihlašování do JIB a bran KIV a MUS

Nový způsob přihlašování do JIB a bran KIV a MUS

Změna v přihlašování do JIB a oborových bran KIV a MUS

Vážení uživatelé,

od 31. prosince 2011 je zprovozněn nový způsob přihlašování do Jednotné informační brány a oborových bran. Všichni registrovaní uživatelé Národní knihovny ČR a všichni studenti a zaměstnanci Univerzity Karlovy v Praze se mohou přímo přihlašovat prostřednictvím svých účtů v NKČR a UK bez potřeby zřizování dalšího účtu v JIB a oborových branách. Zároveň všechny stávající účty do JIB platí i nadále. 

Pro přihlášení stále slouží ikonka zámečku "Přihlásit se".

Nepřihlášený uživatel

Přihlašovací obrazovka je nová.

Přihlašovací obrazovka JIB

 

Nejprve je třeba si zvolit, zda se chcete přihlásit jako uživatel NKČR, UK nebo chcete využít svůj stávající účet v JIB. Pokud se přihlašujete jako uživatel NKČR nebo UK, budete přesměrováni na přihlašovací obrazovku, kde zadáte své přihlašovací údaje (číslo průkazky a heslo).

Centrální autentizační služba Národní knihovny ČR Centrální autentizační služba Univerzity Karlovy v Praze

Nové přihlašování přináší i změnu v přístupu k placeným zdrojům - pokud jste přihlášen jako uživatel NKČR nebo UK, máte k dispozici všechny placené zdroje a to nezávisle na tom, na jakém místě s JIB pracujete. Díky technologii Shibboleth máte bez dalšího přihlašování možnost přístupu k plným textům dokumentům (buď přes přímý odkaz ze záznamu v JIB nebo přes služby SFX). Pokud se přihlašujete pomocí svého účtu zřízeného v JIB, v přístupu k placeným zdrojům se pro vás nic nemění - kontrola přístupu se realizuje na základě IP adres, ze kterých k JIB a oborovým branám přistupujete (pokud přicházíte z nepovolené adresy, jsou licencované zdroje označeny zámečkem). 

Aby bylo možno zachovat oba způsoby kontroly přístupu k licencovaným databázím, existují vždy 2 varianty od každého licencovaného zdroje - jeden z nich je označen ikonkou "Shibboleth" - takový zdroj je přístupný pouze po přihlášení čtenářem / uživatelem NK ČR a UK.

Změnil se i způsob odhlašování - pro odhlášení je třeba klepnout na odkaz "Odhlásit se" jako dříve, nově je ale následně nutné zavřít okno prohlížeče. To je třeba i v případě, že se chcete po práci s JIB přepnout na Vyhledávač MetaLib v jiné oborové bráně nebo opačně.

Věříme, že vám tyto novinky přinesou užitek a zlepšení komfortu práce s JIB.

Dovolte nám vám popřát mnoho spokojenosti v roce 2012!

Řešitelský tým JIB

 

Akce dokumentů