Osobní nástroje
  •  
Nacházíte se zde: Úvod O projektu Analýza SW nástrojů Systémy vybrané pro analýzu

Systémy vybrané pro analýzu

 

Studiem dostupné odborné literatury byly vytipovány následující systémy, které splňují z hlediska Web 2.0 a Library 2.0 parametry uživatelského rozhraní „nového typu“ a mají zabudovány nástroje, které mohou uživatelům pomoci s vyhledáváním:

AquaBrowser    analýza

Producent: Medialab Solutions (R.R. Bowker)

Medialab Solutions je malá holandská společnost, která vytvořila a dále vyvíjí systém AquaBrowser. Společnost Medialab Solutions je dceřinnou společností v úplném vlastnictví firmy R.R.Bowker. Medialab Solutions od počátku vyvíjí Aquabrowser jako vyhledávač, který má ambice stát se během několika málo let vedoucím vizuálním vyhledávacím nástrojem. Na trh s vyhledávacími systémy určenými pro knihovny vstoupila společnost Medialab Solutions v roce 2002. Získala již více než 80% nizozemského knihovnického trhu a v lednu 2005 byl AquaBrowser implementován v první veřejné knihovně v USA. V současné době je systém AquaBrowser přínosem pro více než 250 knihovních systémů v USA (celosvětově přes  400). Toto unikátní vizuální rozhraní využívá již více než 2000 knihoven na celém světě. AquaBrowser byl prvním sjednoceným vyhledávacím rozhraním na trhu.


Endeca Information Access Platform    analýza

Producent: Endeca Technologies, Inc.

Společnost Endeca Technologies byla založena v roce 1999 a působí v oblasti informačních technologií a přístupu k informacím. Produkt Endeca Information Access Platform (přibližně 300 instalací) je hlavním softwarovým řešením Endeca Technologies, které je možné jakkoliv přizpůsobit přání zákazníka. Endeca Technologies využívá novou neobvyklou technologii Guided Navigation, která dokáže navést uživatele k cíli bez ohledu na to, zda uživatel ví, co přesně hledá.

Encore    analýza

Producent: Innovative Interfaces, Inc. 

Společnost Innovative Interfaces zasvětila svou činnost uspokojování potřeb knihoven a řešení výzev v oblasti automatizace knihoven. Innovative Interfaces plní toto poslání poskytováním prvotřídních služeb a produktů, mezi než patří např. knihovní systém Millennium, INN-Rearch - nástroj pro sdílení zdrojů, Electronic Resource Management pro správu e-zdrojů a Encore, platforma pro vyhledávací služby. Produkty, služby a podporu Innovative Interfaces využívá v současné době tisíce knihoven ve více než 40 zemích.

 

Primo   analýza

Producent: Ex Libris Group

Společnost Ex Libris Group je předním poskytovatelem programových řešení nabízejících vyhledávací služby, správu i zprostředkování všech typů dokumentů (tištěných, elektronických i digitálních). Produkty Ex Libris využívají tisíce institucí ve více než 70 zemích světa, zejména akademické, odborné a národní knihovny. Kromě systému Primo nabízí společnost ještě další nástroje, např.: knihovnické systémy Aleph a Voyager, MetaLib pro paralelní vyhledávání, SFX pro přidané služby, Verde pro správu el. zdrojů, DigiTool pro správu digitálních objektů.  

SirsiDynix EPS/Rooms    analýza

SirsiDynix Enterprise    analýza 

(nezjištěna žádná funkční instalace, informace přebírány z propagačních materiálů a z korespondence s firmou SirsiDynix)

Producent: SirsiDynix (Sirsi Corporation)

Sirsi Corporation, která celosvětově obchoduje pod jménem SirsiDynix, je v globálním měřítku přední společností v oblasti poskytování strategických technologií pro knihovny. SirsiDynix podporuje strategickou roli knihoven tím, že jim nabízí komplexní integrovanou sadu technologických řešení, které knihovnám umožňují zlepšit jejich vnitřní produktivitu a zvyšují jejich schopnost sloužit lidem a společnosti. Mezi klienty SirsiDynix patří okolo 4000 všech typů knihoven ze 70 zemí světa. SirsiDynix nabízí automatizované knihovní systémy Symphony, Unicorn, nástroje pro tvorbu portálů a kvalitní vyhledávání (Enterprise, EPS/Rooms), které mimo jiné nabízejí i federativní vyhledávání, linkování pomocí OpenURL či obohacení obsahu, nástroje pro sdílení zdrojů, technologie pro digitální archivy, analytické nástroje a také nástroje, které knihovně umožní zvýšit produktivitu práce u zaměstnanců a poskytovat lepší služby.


VuFind   (open source)   analýza

Vývoj a údržba: Villanova University's Falvey Memorial Library

VuFind je portál knihovních zdojů, který byl vyvinut v USA (Andrew Nagy & Chris Barr) jako open source. První instalace proběhla v roce 2007, v současné době má systém kolem 10 instalací, které buď již “běží” v plném  nebo testovacím provozu, další knihovny systém analyzují z hlediska svých potřeb.
Hlavním cílem VuFind je umožnit uživatelům vyhledávání ve všech zdrojích knihovny a nabídnout i další  doplňkové služby, to vše v jednoduchém, přehledném a pro uživatele návodném rozhraní, a nahradit tak tradiční OPAC. Systém je kompletně modulární, je na rozhodnutí každé knihovny, který modul použije. Vzhledem k tomu, že je budovaný jako open source, může knihovna systém zcela přizpůsobit svým potřebám, včetně vývoje nového modulu.

Akce dokumentů