Osobní nástroje
  •  
Nacházíte se zde: Úvod O projektu Projekt JIB Portál STM - charakteristika

Portál STM - charakteristika

Portál STM je tématický web portál z oblasti vědy, technologie a lékařství - STM (Science, Technology, Medicine). Zpřístupněné elektronické informační zdroje jsou především zdroje z této tématické oblasti zakoupené z veřejných prostředků v ČR, vedle toho pak i všechny elektronické informační zdroje zakoupené z prostředků programu LI ze všech oborů. Program LI je projekt MŠMT na podporu nákupu licení elektronických zdrojů v r. 2001- 2003. Tematicky je portál STM orientován na oblast vědy, technologie a lékařství (STM) s výjimkou licencí nakoupených v programu LI 2000-2003, které mapuje všechny.


Portál STM používá pro vyhledání a zpřístupnění dokumentů tři základní komponenty:

  • JIB (jednotná informační brána) řešená pomocí multivyhledávače MetaLib od firmy ExLibris na stránkách NK, která obsahuje vlastní databázi poskytovatelů on-line zdrojů a knihoven a umožňuje jejich souběžné prohledávání v reálném čase a to až na úroveň bibliografického popisu primárního zdroje přímo v databázích poskytovatelů.
  • TB (Terciární databáze) na web stránkách STK, obsahující soupis všech nakoupených licencí a jejich poskytovatelů v rámci projektu LI a dále soupis všech on-line primárních zdrojů z oblasti STM nakoupených z veřejných prostředků v ČR, které nejsou dostupné pro vyhledání pomocí MetaLibu podle předchozího bodu.
  • SFX jako zvláštní databáze (a s ní pracující "stroj") na webu, která po vyhledání v JIB nebo TB k nalezenému EIZ nabídne několik služeb k hledanému EIZ (např. zpřístupnění, abstrakt, vyhledání, nákup, elektronická kopie apod.). Přístup do této databáze je realizován pomocí speciálně konstruovaného URL (tzv. OpenURL). V rámci projektu JIB byl jeden server SFX instalován společně s MetaLibem a v projektu Portál STM byla z výkonových a licenčních důvodů dokoupena další instance SFX.
Akce dokumentů