Osobní nástroje
  •  
Nacházíte se zde: Úvod O projektu Statistiky Statistiky SFX za 2014

Statistiky SFX za 2014

Statistické reporty využití SFX v roce 2014

Zobrazené grafy znázorňují využití linkovacího serveru SFX JIB a jeho služeb za rok 2014. Ve všech statistikách jsou prezentována skutečná prokliknutí uživatelů na vybrané služby. Uvedená čísla reprezentují pouze přístupy v rámci serveru SFX JIB a neodráží celkové využití databází (např. při přímém přístupu přes jednotlivé platformy poskytovatelů).

Využití SFX JIB 

Celkový počet skutečných prokliknutí na libovolné služby zobrazené v menu SFX JIB.

null

Ve využití linkovacího serveru JIB došlo oproti minulému roku k mírnému navýšení přístupů a to cca o 10 tisíc přístupů ročně.


Nejvyužívanější zdrojové systémy

Počet propojení na linkovací server SFX JIB prostřednictvím kliknutí na “tlačítko SFX” (a obdobné odkazy) v externích databázích, katalogu Aleph, Google Scholar a dalších zdrojových systémech.

zdroje_2014

Situace na předních příčkách využívanosti zdrojů je shodná s minulými roky. Nejvíce uživatelé na linkovací server přistupují přímo z OPACů knihovních katalogů, které využívají službu automatického obohacení MARC záznamů - "MARCIt!" V těsném závěsu je druhý nejvyužívanější zdroj Elsevier Scopus, u kterého sehrává SFX klíčovou roli v prolinkování mezi abstrakty a plnými texty. Na třetí příčce se umístil tradičně paralelní vyhledávač Metalib sloužící k vyhledávání článků napříč databázemi.

 

Nejvyužívanější cílové systémy

Graf znázorňuje počet skutečných prokliknutí služeb z menu SFX na jednotlivé databáze a služby (propojení do MetaLibu, plných textů v databázích, záznamy v EZB aj.).

cile_2014

Nejvyužívanějším cílem, tedy databází, na kterou je z SFX nabídky vedeno nejvíce spojení, je Elsevier Science Direct a v těsném závěsu s téměř shodným využitím Ebscohost Academic Search Complete a také Metalib. Opět se také potvrzuje vysoká oblíbenost Open Access titulů, jelikož velké obsáhlé kolekce volně dostupných časopisů a DOAJ tradičně vykazují vysokou navštěvovanost.

Nejpopulárnější časopisy

 Nejvyužívanější elektronické časopisy dle počtu skutečných prokliknutí na časopis z menu SFX.

top_casopisy_2014

 Stějně jako minulý rok je v JIB nejvyužívanějším časopisem digitalizovaná verze Rudého práva. Obecně, české tituly jako například Česká literatura, Umění, Československá psychologie, Literární noviny aj. vykazují v JIB tradičně vysoký zájem uživatelů.

 

 

 

Akce dokumentů