Osobní nástroje
  •  
Nacházíte se zde: Úvod O projektu Statistiky Statistiky SFX za 2015

Statistiky SFX za 2015

Statistické reporty využití SFX v roce 2015

Zobrazené grafy znázorňují využití linkovacího serveru SFX JIB a jeho služeb za rok 2015. Ve všech statistikách jsou prezentována skutečná prokliknutí uživatelů na vybrané služby. Uvedená čísla reprezentují pouze přístupy v rámci serveru SFX JIB a neodráží celkové využití databází (např. při přímém přístupu přes jednotlivé platformy poskytovatelů).

 

Využití SFX JIB 

Celkový počet přístupů a skutečných prokliknutí na libovolné služby zobrazené v menu SFX JIB.

pristupy 2015

 

Nejvyužívanější zdrojové systémy

Počet propojení na linkovací server SFX JIB prostřednictvím kliknutí na “tlačítko SFX” (a obdobné odkazy) v externích databázích, katalogu Aleph, Google Scholar a dalších zdrojových systémech.

zdroje 2015

Přítupy na jednotlivé zdroje jsou již tradičně konstantní bez výrazných změn. Nejvyužívaněším zdrojem pro přístup na linkovací server je i tentokrát online katalog NKP (Aleph). Za ním s větším odstupem abstraktová databáze Scopus. Ta je s SFX kvůli absenci plných textů úzce provázána a linkovací server zde hraje při získávání článků klíčovou úlohu. Třetím nejvyužívanejším zdrojem je federativní vyhledávač Metalib. Letos se do popředí po vyladění fukčnosti opět dostal i Google Scholar u kterého očekáváme i letos výrazný nárůst a také seznam e-knih, který velmi dobře sekunduje seznamům e-časopisů.

 

Nejvyužívanější cílové systémy

Graf znázorňuje počet skutečných prokliknutí služeb z menu SFX na jednotlivé databáze a služby (propojení do MetaLibu, plných textů v databázích, záznamy v EZB aj.).
cile 2015

Zcela nejvyužívanějším cílem se tento rok stala obsáhlá kolekce volně dostupných časopisů (Miscenaleous Free e-Journals). Ta, společně s DOAJ, Pubmed Central a Highwire Press Free jednoznačně potvrzuje trend oblíbenosti a důležitosti zpřístupňování Open Access titulů. Dále uživatelé často linkují na Metalib, katalog NKP a teprve na čtvrtém místě na rozsáhlou online databázi s plnými texty Ebscohost Academic Search Complete. V první desítce se také projevuje oblíbenost Document Delivery služby Virtuální polytechnické knihovny.

 

Nejpopulárnější časopisy

 Nejvyužívanější elektronické časopisy dle počtu skutečných prokliknutí na časopis z menu SFX.

casopisy 2015

V žebříčku nejoblíbenějších časopisů se již několikátý rok umístila na prvním místě digitalizovaná verze Rudého práva. Ihned za ním jsou velmi využívány také impaktované zahraniční periodika. V absolutních počtech se potvrzuje, že linkovací server je velmi hojně využíván pro přístup k elektronickým verzím tradičních českých odborných periodik.

 

 

Akce dokumentů